BULGARİSTAN Doğal güzellikleri ve renkli kültürüyle en yakın komşumuz

Genel Bilgiler

Komşumuz Bulgaristan, birbirinden farklı güzellikte şehirleri ile yakın mesafede yurtdışı tur arayanların gözdesi.

Bulgaristan kayak turu, deniz turu, tatil turları gibi pek çok farklı konseptte arayışların hepsine cevap verebilen şehirleriyle Balkanların en gözde rotalarından bir tanesi.

Karadeniz kıyısındaki güzel şehirleri, dağlık bölgelerdeki kayak kompleksleri ve uzun bir tarihe sahip kentleriyle Bulgaristan turları size keşfedecek pek çok tatil yerleri gezisi sunuyor.

ORTAK TARİH, ORTAK KÜLTÜR

Bulgaristan turlarının en gözde şehirleri Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna ve Burgaz. Neredeyse hepsi köklü bir Osmanlı kültürüne sahip bu şehirlerde eskiye ve geleceğe ait pek çok ayrıntı sizleri bekliyor olacak.

Güzel kentlerin yanı sıra Deliorman turları ile bu güzel ülkenin çarpıcı coğrafyasnı da keşfedebilirsiniz.

Pek çok yolun bağlantı noktası olan ve merkezi konumuyla bir dünya şehri olan Sofya  Rotunda Kilisesi, Alexander Nevsky Katedrali, Ulusal Kütüphane, Ulusal Tarih Müzesi şehrin önemli yapılarından bazıları.

Ancak görecekleriniz bunlarla sınırlı değil elbette; Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, Sofya Üniversitesi, Ulusal Opera ve Bale binası, Ulusal Sanat Galerisi ve Doğal Tarih Müzeleri de görmeden geçmemeniz gereken kültürel miraslardan bir kısmı.

Ülkenin merkezinde yer alan şehirlerden bir diğeri olan Plovdiv yani Türkçe adıyla Filibe, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri. Maritsa Nehri’nin kıyısında yer alan bu şehir 6000 yıldan beri tarih sahnesinde yer alıyor ve önemini koruyor.

200’den fazla arkeolojik alana sahip Plovdiv, amfitiyatrolardan Roma hamamlarına, ortaçağ kulelerinden Osmanlı camilerine kadar eşsiz bir mirasa ev sahipliği yapıyor.

Plovdiv Tarih Müzesi, Bachkovo Manastırı, St. Louis Katedrali, St Constantine ve St Helena kiliseleri, Cumaya Camisi ve Plovdiv Sinagogu, turunuz sırasında görmeniz gereken yerlerden birkaçını oluşturuyor.

Bulgaristan kayak turları da kış aylarının gözdesi. Bansko kayak turları başta olmak üzere Borovets kayak turları ve Pamporovo kayak turları, birbirinden güzel pistleri ile kayakseverleri kendine çekiyor.

KARADENİZ'İN GÜZEL ŞEHİRLERİ

Karadeniz kıyısında yer alan Varna ve Burgaz şehirleri ise sahil kentleri olarak bolca turist çeken yerler.

Aynı isimli gölün yanında yer alan Burgaz, özellikle doğal güzellikleri ile çarpıcı bir şehir. Üniversitesi ile öğrenci nüfusunun da yoğun olarak bulunduğu bu şehirde canlı bir kültür sanat hayatı yaşanıyor.

Poros Kalesi, Pantheon, Arkeoloji Müzesi, Opera Binası, Saints Cyril and Methodius Kilisesi, Surp Haç Ermeni Kilisesi, Burgaz’ın güzelliklerinden birkaçı.

Casino’ları ve otelleri ile ün kazanmış olan Varna ise Bulgaristan turunuzun deniz kenarındaki güzellik durağı olacak. Arkeoloji Müzesi ve su parkı ile hem kültür dolu hem keyifli vakit geçirebileceğiniz bu şehirde denizin ve eğlencenin tadını çıkaracaksınız.

Uygun fiyatlı Avrupa tatili ve hafta sonu turları denince akla ilk gelen Balkan turlarının en güzellerinden olan Bulgaristan turları, isterseniz de tek başına isterseniz diğer Balkan ülkeleriyle kombine halde gezebileceğiniz sayısız güzellik sunuyor.

Rezervasyon

© 2015 balkanturlari.org! Terms of Use and Privacy Policy.