BALKANLAR Avrupa’nın en güzel doğası ve zengin tarihine sahip Balkanlar ülkeleri

Genel Bilgiler

Sarp ve ormanlık sıradağ anlamını taşıyan Balkanlar kelimesi, ismini taşıyan bölgeye de aynı doğal özellikleri tüm güzelliğiyle yansıtmış gibidir. Yakın geçmişinde yaşadığı iç karışıklıkları Adriyatik Denizi'nin tüm güzelliğiyle unutturmaya çalışır misafirlerine ve özellikle de kendi halkına...

Kısaca Tarihçesi

Bölge tarihine göz atıldığında çokça savaş ve karışıklık görülebilir. Bu savaşların hüzünlü izlerini hala şehrin yapılarında görmek mümkün. Buna rağmen görkemli Orta Çağ yapıları da her an karşınıza çıkabilir. Dubrovnik ve Budva'da görebileceğiniz eski şehir bölgeleri veya Saraybosna'daki camiler size fikir verebilir.

Bölgeye İlişkin Bazı Bilgiler

Balkanlar Mutfağı oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Özellikle Boşnak ve Makedon mutfakları böreklerinden farklı tatlar sunan çorbalarına kadar leziz alternatifler sunar.

Bölge iklimi ise Türkiye ile benzerlik gösterir. Yazların ve sonbaharların sıcak ve yağışsız geçtiği iklimiyle yaz aylarında tercih edilen bölge yoğun kar yağışının olduğu kış aylarında daha sakin günler geçirir.

Neler Yapılabilir?

Bölge aynı anda birçok ülkeyi keşfetme şansı sunar ziyaretçilerine. Dubrovnik'te başlayan gün, Budva'da devam ederek Saraybosna'da sona erebilir. Boşnak Böreği ya da Papalina Balığı gibi yerel tatlar denenebilir.

Rezervasyon

© 2015 balkanturlari.org! Terms of Use and Privacy Policy.