KOSOVA Doğal ve tarihi zenginliğini modern yapılar ve trendlerle renklendiren şirin Balkan ülkesi

Genel Bilgiler

Kosova da, tıpkı diğer Balkan ülkeleri gibi bizleri, doğanın tüm cömertliğiyle karşılar. Balkanturu ile yeşilin alası, akar suları ve ciğerlerimize girip insanı başkalaştıran tertemiz havası ile Kosova sizleri bekliyor…

Balkanlarda önemli bir konuma sahip olan Kosova nın başkenti, yarım milyonu geçkin nüfusu ile Priştina dır. Diğer önemli şehirleri arasında Prizren, Cakova (Yakovo), Ferizay, İpek, Gilan ve Mitrovitsa sayılabilir. Komşuları; Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk tur.

Balkanturu ile ziyaret edebileceğiniz, Priştina şehrinde bağrında yaşadığı Osmanlıdan kalma eserler ve camiler var. Burada Murat Hüdavendigar adına yapılan türbe yer alır. Kaynaklara göre; I. Murad (Hüdavendigâr) I. Kosova Savaşı alanında gezerken hançerle hayatına son verilir ve yüreği bu alanda toprağa gömülür. Yıldırım Bayezid burada bir türbe yaptırır. Bu türbe defalarca yenilenir. Murad Hüdavendigâr Türbesi bugün Rumeli Türklerinin en kutsal ziyaretgâhı. Türkiye den gelen yardımlarla restore edilmiş. Dini bayramlarda Kosovalıların teşrifiyle renklenen türbe, Hıdrellez Bayramı ında Kosova nın her yerinden binlerce kişiyi kendisine çeker. 

Priştina Meydanına vardığınızda, meydanın çevresinde Murad Camii, Yaşar Paşa Camii şu anda müze olarak kullanılan Eski Yönetim Binası ve Fatih Camii (Büyük Cami) yer alıyor.

Buradan Nene Tereza (Rahibe Teresa) Caddesinde güzel bir yürüyüşle devam edebilirsiniz. Hindistan daki çalışmaları dolayısıyla Nobel Barış Ödülü alan Rahibe Teresa Arnavut asıllı olduğu için bu bölgede çok seviliyor.

Priştina, Osmanlı sivil mimarisinin en önemli öğelerinden iki katlı, mutfaklı, çardaklı, sofalı, cumbalı, çeşmeli, ahşap yüklüklü, hamamlı konaklarına ilişkin çok güzel örnekler varlıklarını sürdürüyor. Emincikler Konağı, Hûnîler Konağı, Koca Dişliler Konağı (Priştina Anıtlar Kurulu Binası) gibi...

Balkanturunda Kosova nın tarihi yapısının yanında doğaseverler açısından görülmesi hoş olacak yerler arasında Gırmia Ormanı (Priştina dan 6 kilometre) Gadime Mermer Mağarası (Priştina dan 30 kilometre)Brezovica Kayak Merkezi (Priştina dan 70 kilometre) sayılabilir. Başkentin 80 kilometre güneyindeki Prizren ile 80 kilometre batısındaki İpek (Peja) kentleri Kosova keşif noktalarına mutlaka eklenmelidir.

Kosova nın bir başka şehri Prizren dir. Prizren şehri, Priştina ya kıyasla tarihi dokusunu kaybetmemiş bir görüntüsü var. Ortasından akan nehrin etrafında kurulmuş Prizren. Sinan Paşa Camii, şimdi modern sanat galerisi olarak kullanılan tarihi Türk Hamamı, Osmanlı ordusunun dinlenme mekanı da olan tarihi Namazgah gezilebilecek mekanlar. Şehrin yamacında inşa edilmiş, şu an kullanılmayan tarihi kilise ise görebildiğimiz mekanlardan birisi. 

Akşam saatlerinde sokaklarını gençlerin ve müziğin istila ettiği Prizren de, meşhur köftesini tatmadan ayrılmayın. Yemekler damak tadımıza oldukça yakın. Kosova da Prizren in köftesi ve içecek olarak illakimakıyato tavsiye edilebilecek tatlar…..

Kosova denince, yakın zamanda yaşanan savaş gelir akla. Kosova, Balkanlarda etnik çatışmanın ikincisini yaşayan ülke oluyor. 1991 yılında dağılan Yogoslavya nın ardından sürekli bağımsızlık çalışmalarını barış içerisinde ve diyaloglarla yürüten Kosova daki Müslümanlar baskı ve dayatmalarla mücadele etmeye çalışıyordu. Ekonomik sıkıntılar ve beraberinde getirdiği göç, Kosova için zor bir döneme damgasını vuran etkenler olmakta. 17 Şubat 2008 tarihinde ise Kosova Cumhuriyeti tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek, yepyeni bir yolda yürümeye başlamıştır...

 

 

 

EMERALD HOTEL

Rezervasyon

© 2015 balkanturlari.org! Terms of Use and Privacy Policy.