Yunanistan

Ege’nin karşı yakasındaki Yunanistan turları, turistik olarak sıkça tercih edilen rotalardan bir tanesi.

Otobüs, uçak ya da cruise gemi turlarıyla keşfedebileceğiniz bu coğrafya, birbirinden farklı güzellikleri ayağınıza getiriyor.

Özellikle yakın yerler arayan genç çiftler için gözde balayı turu seçenekleri arasında başı çeken Yunan Adaları turu, hem kültür turu hem de ekonomik bir deniz tatili olarak Selanik - Halkidiki, Kavala ya da Thassos turları, upuzun bir tarihe sahip ve demokrasinin beşiği olarak bilinen Atina turları, Yunanistan turları arasında sıkça tercih edilenlerden bazıları.

EGE’NİN İNCİSİ ADALAR ve TARİHİ KENTLER

Yunanistan tatili fırsatları ile görülecek pek çok yer var; özellikle Ege’de yer alan adaların her birinin kendine özgü karaktere sahip olması sayesinde adım attığınız her bir adadan bambaşka bir keyif alabilirsiniz.

Trakya bölgesinde yer alan Gümülcine, Dedeağaç ve İskeçe şehirleri, yoğun Türk nüfusuyla Osmanlı izlerinin halen korunduğu şehirlerden ve özellikle otobüsle Yunanistan turlarının gözde duraklarından.

Yunanistan’ın başkenti Atina, antik çağlardan beri önemini ve güzelliğini koruyan bir şehir. Syntagma Meydanı, Agora, Acropolis, Parlamento Binası, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konutları Atina’daki sayısız güzellik arasında önde gelenlerden.

Adını antik Yunan tanrıçalarının en önemlilerinden biri olan Athena’dan alan şehir, bu geçmişi muhafaza eden, başta Ulusal Arkeoloji Müzesi olmak üzere pek çok müzeye sahip.

Çağlar önce olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan, geçtiğimiz yüzyılda da bu ruhun dirilmesine şahitlik eden Panathinaiko Stadyumu ise bembeyaz mermer kaplı mimarisiyle sizi şaşırtmaya aday.

Şehre hâkim bir tepenin üzerinde yer alan Akropolis’te ise özellikle tanrıça Athena adına kurulmuş olan Parthenon isimli tapınağın görkemi sizi etkileyecek.

Avrupa’nın en önemli limanlarından olan Pire limanı manzarasıyla güzel bir yemek yiyip Yunan rakısı ouzo’nun tadına bakmayı unutmayın.

KUZEY YUNANİSTAN'I KEŞFEDİN!

Atatürk’ün doğduğu evin (şimdiki Türkiye Selanik Başkonsolosluğu) bulunduğu Selanik turlarında ise Aya Dimitros Kilisesi, Selanik Kalesi, Beyaz Kule gibi yapıları görebilir ve sahil boyunca uzanan Kordon’da dolaşıp birbirinden güzel kafelerde mola verebilirsiniz.

Selanik turu kapsamında görmeniz gereken Ano Poli, yani tarihi şehir merkezinde dolaşırken Bizans ve Osmanlı mimarilerinin karışımından oluşan güzel birleşimi görebilir, şehre tepeden bakma şansına kavuşabilirsiniz.

Yunanistan’ın kuzeyinde yer alan Kavala, Halkidiki, Thassos bölgesi ise özellikle deniz turizmi için sıkça tercih edilen bölgelerden.

Selanik’in doğusunda 3 kollu bir yarımada olan Halkidiki turları, modern tesisler ile eski köy evlerinin, altın renkli kumlarla masmavi denizin mükemmel birleşimini görebilirsiniz.

Halkidiki’de dilerseniz tekne turuna çıkabilir, dilerseniz sayısız güzel lokantada birbirinden güzel deniz ürünlerini nefis Rum mezeleri eşliğinde yiyebilirsiniz.

Kavala’dan kısa bir deniz yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Thassos Adası ise antik çağlarda yer altı kaynaklarıyla, yakın dönemde ise turistik güzellikleriyle öne çıkmış bir ada.

Yeşilin ve mavinin muhteşem buluşmasının yaşandığı Thassos turları, uzaklara gitmeden tropik ada güzelliği yaşamak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

Yunanistan tur fırsatları arasında en ilgi görenler ise elbette Yunan Adaları turları. Sakız, Rodos, Girit, Mikonos, Santorini gibi birbirinden güzel adaları cruise gemisi rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz Yunan Adaları turu, unutamayacağınız bir deneyim olacak.

© 2015 balkanturlari.org! Terms of Use and Privacy Policy.